Příslušenství pro mobil

Přílušenství pro Nokia 3210

Adaptér pro externí anténu
Integrované antény je současným standardem v konstrukci mobilů. O tom, že elegance je vykoupena nižší citlivostí telefonu, výrobce nic nepraví. Část z nich ( třeba Nokia) se ani neobtěžuje vybavit mobil konektorem pro externí anténu. Je krásné, když máme externí anténu dávající solidní signál, který ovšem nelze do mobilu nijak přivést.
Výrobci příslušenství nezahálí. Inspirací pro výrobu "adaptéru" mi byl zahraniční internetový obchod nabízející anténní adaptér pro Nokiu 3310/30. A tak vznikla myšlenka toho "hadovitého" 1/2 vlnného dipolu ( celková délka jednoho ramena 16.6cm, šíře 4mm, velikost podložky závisí na velikosti mobilu). Obrazec je vyleptán jako plošný spoj. V horní části jsou připájeny přívody anténního kabelu. Celá destička se přiloží na zadní stranu mobilu, v místě antény. Světe div se, ono to funguje! Signál je jen o něco slabší (o cca 3dB pro Nokia 3210), než po připojení antény do externí zdířky. Perfekcionistům lze doporučit ( a správně by to tak mělo být) připojení kabelu přes balun ( což možná ztráty signálu zmenší). Cena v korunách, práce v desítkách minut ( to počítám i dobu leptání plošného spoje).MBus kabel pro Nokia 3210
Tato stránka vznikla před několika lety. Dnes v době barevných, fotících a já nevím co ještě dělajících mobilů může být k smíchu. Ale pozor. Zmíněná Nokia 3210 stále spolehlivě plní svou funkci - telefonování a majitelům barevnými světly hrajících hračiček se může jenom zdát o mobilu co má teploměr, měří sílu signálu ( užitečná věc v místech se špatným pokrytím), umožňuje určit vzdálenost k BTSce a já nevím co ještě v servisním menu je.
Hračičkové se k potřebě kabelu dříve nebo později dostanou. Je nezbytný pro aktivaci Netmonitoru, implementaci vibrací do 3210tky, aktivaci dalších her v mobilu (užitku spíše pochybného), instalaci obrázků, loga operátora a hlavně pro další "hrátky" s mobilem. Odblokování, změny IMEI (?) nebo přenastavení parametrů za použití servisního programu PClocal (DOS) nebo Wintesla (Win). Poslední lze doporučit jen opravdu zběhlým a technicky vybaveným jedinců. Kalibraci nabíjení, vf nebo části nelze provádět jen s pouhým multimetrem. Nokia 3210 není zařízena pro datové přenosy (sběrnice FBus), veškerá komunikace s počítačem probíhá po sběrnici stadardu MBus.
Vhodný kabel bez potíží za příslušný obnos zakoupíte v obchodě.Komu se nechce utratit přes 700Kč , ten si jej udělá doma. Převod signálů ze seriového portu ( RS232) na napětovou úroven mobilu zajištuje elektronika s obvodem MAX232. Schémat je k dispozici mnoho. O bezpečnosti ( pro mobil) některých pochybuji. Sám jsem použil lehce modifikovanou verzi firemního zapojení. Zásadní rozdíl je ve výstupní úrovni na straně mobilu. Nokia 3210 je napájena jako jediná z akumulátoru 2,4V. Toto napětí je měničem zvýšeno na cca 3,2V dostačujících pro napájení CPU a další elektroniky. Max. napětová úroveň dat tuto hodnotu nesmí překročit. Spolehlivější než zenerovy diody na výstupu, je snížení napájecího napětí seriově zapojenými diodami. Zde maximálně 3V.
Schéma MBus kabelu Detail elektroniky
Plošný spoj

Zapojení funguje na první zapojení, přesto je bezpečné si jeho funkci prověřit přeměřením statických napětí a ve spojení s programem Hyperteminal (který je součástí Windows).
Kabel byl zkoušen s programemy PClocal a servisním Wintesla. U Logomanageru některé verze programu nedokázaly komunikaci s mobilem navázat. PClocal a Wintesla (5.31) fungovaly bez problémů.Kabelový konektor pro 3210
Největším problémem je spolehlivé propojení kabelu a mobilu. Řešení s "jehlovými kontakty" jsem pro nespolehlivost zavrhl. Mnohem elegantnější je výroba konektoru z kousku kancelářské mazací gumy (nejlépe poloprůsvitné), ve které vyvrtáme na vzdálenost roztečí kontaktů na desce mobilu dírky. Těmito se provlékne tenký kablík na jehož konci je přípájena kovová dutinka z DIP patice, vyplněná kapkou pájky.Tato spolu s gumou tvoří vlastní pružný kontakt. Gumu přiřízneme tak, aby spolehlivě držela v otvoru pro kabel.


13.11.2003
Zpět