Audiophile Meeting Point > nové okno

Recenze CD přehrávač Thule Audio CD 100


Thule CD100

CD přehrávač Thule Audio Spirit CD 100


Často se mě v současné době zmocňuje podivný pocit. Co je nám předkládáno a není na pokračování, nestojí za nic a nezaslouží si naši ctěnou pozornost.
Dnes je zde Thule Audio II. Dvojka ne proto, abych svému článku dodal zdání kvality ( je smutnou pravdou, že druhý díl bývá obvykle horší než díl první), ale prostě proto, že se mi od Thule Audio dostal (po zesilovači) do ruky ještě jeden výrobek - CD přehrávač CD100.
"CDéčka" vyrábí Thule Audio dvě. Zmíněné CD 100 a CD 150B - "balanced" verzi.
CD 100 je elegán. Antracitově černý, hladký, čelní panel. Uprostřed zlatý obdélník čela nosiče disku. V jeho středu černý půlkruh s nápisem Spirit. Kdykoliv jsem se na přehrávač podíval, evokoval dojem slunce vycházejícího nad temnotami (ale v inverzi). Jestli má zlacení nosiče disku nějaký hlubší vliv na zvuk nevím, ale rozhodně to vypadá dobře. Pod nosičem disku svítí displej. Červené LED číslicovky ukazují číslo skladby, čas a zapnutou funkci. Potěší možnost zeslabení jasu a vypnutí displeje. Jiné "zbytečnosti" na panelu nenajdete. Jediným ovládacím prvkem je malá kulatá ploška mikrospínače v úrovni plochy panelu. Jeho podržením se nosič CD vysune a zasune. Krátkým stlačením se přesouváte po skladbách. Více lze řídit jen z dálkového ovladače - rychloposun, skok na skladbu, opakování. Nečekejte možnost sofistikovaného programování, alfanumerický displej, nebo CD text. Přístroj není vybaven sluchátkovým výstupem.
Osazení zadního panelu je standardní - hlavní síťový vypínač, zlacené cinch konektory neregulovatelného nf výstupu a koaxiální digitální výstup.

Thule cd100Konstrukce skříně je opět solidní. 2mm ocelový plech, všechno bytelně sešroubováno a pod tím čtyři nožičky s tlumící gumou.
Uprostřed přístroje je uložena CD mechanika. Firma přejímá ( jako většina jiných) mechaniku Philips (CDM 12.4), včetně laserového bloku. Vlastní servo obvod je dílem společným. Původní Philipsovo servo CD7 Thule Audio modifikoval dle vlastní topologie a vybavil svým řídícím softwarem. Oproti původní mechanice došlo ke zmenšení rozkmitu serva, což zlepšuje sledování stopy. Firma dále snížila proudovou zátěž motoru serva. Výsledkem je sice snížení odolnosti vlastního serva vůči velkým nárazům a vibracím ( tyto jsou dostatečně omezovány plovoucím zavěšením mechaniky, tlumícími nožkami a rigidní kontrukcí skříně), na straně druhé došlo k redukci mechanického šumu, zátěže mechaniky a zpřesnění sledování stopy, zvl. u požkozených CD.
Přehrávač je osazen osvědčeným delta-sigma převodníkem Burr Brown PCM1710.
Po stlačení dálkového ovládání pak začne bzučet motor ( podle zvuku opravdu motor ne motorek) a důstojnou rychlostí vyjede nosič disku. Podobně distiguovaným způsobem se disk zanoří do přístroje. Za pár sekund po založení a načtení TOC, začne automaticky přehrávání disku. Věřím, že tato funkce byla míněna jako vstřícné gesto zákazníkovu pohodlí, mě vyloženě vadila. "Vraž tam disk, zmáčkni čudla a prchej do křesla dřív, než to začne". Ne vždy ihned po založení disk přehrávám.
Další výhrada patří poměrně hlasitému "lupání" v reproduktorech při rychloposunu. Tím mé stesky končí. Mechanika není nejrychlejší, zato pracuje velmi tiše.
S popisem zvuku jsem se dostal do problému. Sám jsem dlouho váhal jak jej charakterizovat a byl jsem vděčný za možnost konfrontovat svůj dojem s jinými. V každém případě je patrný společný rys se zesilovačem Thule Audio. Nenápadnost a decentnost projevu. Při krátkém poslechu je zvuk příjemný, mile překvapí slyšitelné detaily, ruchy pozadí nahrávky. Velmi přirozeně je podáno střední pásmo, čisté výšky. Při poslechu delším i při střídání žánrů, poklid trvá. Na můj vkus až příliš. Zvuková neutralita u běžných nahrávek budila až pocit plochosti, která sice neunaví, ale ani nenadchne. Zvuk srovnávaného Marantz CD6000OSE se jevil živější a zajímavější. V žádném případě nelze říci, že by CD 100 nehrál dobře. Subjektivní dojem však bude hodně záviset na osobním vkusu a zvukových preferencích posluchače.

Závěr:
Thule Audio CD 100 je přístroj velmi elegantního provedení s minimalistickým vybavením. Zvukově spíše minimalista než elegán. Není pro každého.

Vladimír Kojecký, 5/2000

Hráno na Thule Audio IA 100
Za spolupráci a zapůjčení přístroje k dočasnému domácímu soužití patří poděkování p. Procházkovi z PP Hifi Studia Otrokovice.
Technické specifikace Thule Audio CD 100:
Zkreslení: < 0.004% (1kHZ, OdB, 20-20kHz)
< 0.08% (1kHz,-60dB, 20-20kHz)
S/N (20-20kHz): >96dB
Linearita ( -80dB): +/- 0.2dB
Příkon max. 20W
Rozměry: 420x95x295mm
Cena kompletu v době testu: cca 29 900,- Kč

 

[ Zpět ]