Audiophile Meeting Point > nové okno

Recenze Integrovaný zesilovač Thule Audio Spirit IA 100


Thule

Thule Audio Spirit IA 100 - vždy střízlivý Dán


Při slově Dán si většina lidí představí jenom to jedno...
Chudákům Dánům křivdí. Jako Dáni si užívají i jiné národy. Hifi jako Dáni umí dělat jen málokteří.

Firma Thule Audio patří do dánské hifistické líhně. Její historie není dlouhá. Byla založena v roce 1991 a od té doby se má čile k světu. Nejde o žádnou "garážovku". Produkce zahrnuje zesilovače ( dělené i integrované), tuner, CD a zvukové procesory (v modelové řadě příznačně nazvané Space). Nová řada zesilovačů nese název Spirit a z této pochází i Spirit IA100. Číslo 100 je zároveň označením výstupního výkonu. Vyráběn je ještě menší bratříček o 60 watech.

IA100 patří do cenové kategorie zesilovačů mezi 20-30 000 Kč. Subtilně vypadající zesilovač váží poctivých 12kg. Při vytahování z krabice je to sakramentsky cítit. Na váze se mimo trafa podílí solidní, 2mm silná ocelová skříň.
Vzhled zesilovače potvrzuje starou pravdu o jednoduchosti, ve které je síla. A v čistotě designu krása, si dovoluji poznamenat.
Černá skříň s větracími otvory uprostřed. Vepředu matně černý, hladký, lehce prohnutý čelní panel z masivního kovového profilu. Uprostřed ční zlatavý knoflík ( spíš velký zlatý "špunt" než knoflík) regulátoru hlasitosti. Nad ním svítí červené LED digitálního ukazatele hlasitosti (0-79dB, v krocích po 1 dB), indikátor stereováhy a zvoleného vstupu. To je vše. Snad ještě nenápadná černá ploška vedle displeje - mikrospínač na zapnutí, vypnutí a přepínání vstupů. Všechny funkce lze ovládat dálkově.
Zesilovač působí decentním až řekl bych, aristokratickým dojmem. Sám si říká o stejně důstojné partnery. Připojit k němu walkmana nebo televizi by byla svatokrádež.
Puristickému pojetí bylo zjevně podřízeno i množství vstupů. V těch se zesilovač zrovna neutápí. 4 linkové a 1 pásková smyčka. Jeden ze vstupů je označen "phono". Bez přenoskového předzesilovače jej však k poslechu vinylů použít nelze. Neobvyklá je možnost rozdělení zesilovače - "pre out" a "main in". Výstupní svorky jsou jen čtyři. Všechny vstupy i výstupy má IA100 zlacené.


Konstrukce:
Thule inside"Vnitřnosti" zesilovače jsou překvapivě malé. V přední polovině skříně trůní 500W toroidní trafo, které od elektroniky odděluje masivní černě eloxovaný chladič. Veškerá elektrická část je umístěna na jedné destičce plošných spojů. K osazení Thule Audio používá metodu plošné montáže. Deska se podobá spíše kartě z počítače než pravověrnému hifi. Zesilovač je navržen bez globální zpětné vazby (alespoň tak hovoří firemní materiály), s použitím speciálního korekčního obvodu redukujícího přechodové zkreslení koncových trazistorů. Obvod má toto převádět na zvukově benigní formu.
Výstup je jištěn relé. Pro zvídavé: koncové tranzistory značky Rohm (2x C4278, 2x A163J), celková filtrační kapacita 40 000uF. Marně budete hledat potenciometr. Regulace hlasitosti je elektronická. Využívá digitálního potenciometru tvořeného obvodem LM1972. Firma si o tohoto řešení slibuje přesnější regulaci hlasitosti, vyšší dlouhodobou stabilitu parametrů.


Zvuk:
Namlsaný vzhledem zapínám zesilovač. Nic zvláštího není slyšet ( tedy ne, že by se po zapnutí nic nestalo, ono se stane - rozsvítí se číslice displeje). 2x 100W/8ohm (2x160/4 ohm) je výkon slibující dynamický projev. Omračující basy, dupání dinosaurů a opadávání stropní omítky. Nic z tohoto se neděje. IA 100 je decentní vzhledem i projevem. Střízlivý, nenápadný a nevtíravý, ale ne šedivý. Dynamický spíš méně než více. Jeho podání nebude pro vypalovačky od White Zombie asi to pravé . Těžiště zvuku leží jinde. V přirozeném podání středního pásma s čistými, hladkými, výškami. Pocit chybějící agresivity nutí ke zvyšování hlasitosti až do odezvy sousedů. Je zajímavé, že amatérské repro osazené měniči made in Val.Mez. ztratilo svou ostrost, pro kterou majitel uvažoval o jejich výměně.
K Vašemu překvapení při pozornějším poslechu hudební scéna doslova rozkvete. Do šířky i hloubky. Tam, kde na vás jiné zesilovače (v našem případě nebohé JVC) vyplivnou změť tónů, tam můžete u IA 100 sledovat prostor scény i melodickou linku jednotlivých nástrojů. V Bachově koncertu A moll pro 4 cemballa a orchestr mi tato čtyři hrající cemballa ukázal až Spirit. Naléhavost Dead Singing Patti Smith jsem si uvědomil taky až teď.
Asi namítnete, co je na tom divného? Tak by měl hrát každý dobrý zesilovač. Jistě ano a hrají i líp. Jenže za kolik peněz?


Závěr:
Zesilovač s neutrálním, až analytickým zvukem, elegantním designem, střídmým vybavením. I při delším poslechu neagresivní. U méně kvalitních nahrávek může být zvuk však až příliš "suchý".
V pomyslném prostoru komerce - High End, za peníz vyššího komerčna získáte přístroj se zvukem téměř High Endovým.

Vladimír Kojecký, 4/2000

Komponenty použité v testu:
CD přehrávače: Thule Audio CD100, Marantz CD6000OSE
Integrované zesilovače: Lindemann AMP3, JVC AXR 552
Reproduktorové soustavy: ALR Jordan Take 2
Kabely: Straight Wire Encore
Technické specifikace Thule Audio Spirit IA 100:
Výkon: 2x 100W/ 8 ohm
Harm. zkreslení: 0.05% ( 20-20kHz, 8ohm, 10V)
S/N: >90dB
Velikost: 420x90x290mm
Váha: 12kg
Cena kompletu v době testu: cca 28 000,- Kč

 

[ Zpět ]